مشکلات گوارشی شایع و نحوه درمان آنها

شکایات گوارشی مانند یبوست ، اسهال ، سوزش سر دل و نفخ بسیار متداول است و معمولاً با اقدامات سبک زندگی و داروهایی که می توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید قابل درمان است.

به گفته دکتر آنتون امانوئل ، مشاور متخصص گوارش در بیمارستان دانشگاه کالج لندن ، حدود 4 در 10 نفر در هر زمان حداقل یک علامت هضم دارند.

رایج ترین آنها:

درد معده
تغییر در عادت روده (معمولاً یبوست یا اسهال)
سوء هاضمه
سوزش سردل
دکتر امانوئل می گوید: “بیشتر مشکلات گوارشی مربوط به سبک زندگی ، غذاهایی است که ما مصرف کرده ایم یا استرس. این بدان معنی است که انجام اقدامات برای تغییر سبک زندگی شما می تواند به بسیاری از این مشکلات کمک کند و اغلب از آنها جلوگیری می کند.”

وی می افزاید: برای داروهای سوزش سر دل ، سوء هاضمه و مشکلات مشابه ، داروهای دارویی انتخاب زیادی وجود دارد که برای تسکین کوتاه مدت علائم بسیار مناسب است.

داروهایی که می توانند شکم شما را ناراحت کنند
برخی داروهای خاص که پزشک ممکن است برای شما برای سایر شرایط بهداشتی برای شما تجویز کند ، می تواند منجر به عوارض جانبی شود که ممکن است شکم شما را ناراحت کرده و باعث سوء هاضمه ، اسهال یا یبوست شود.

اگر زخم معده دارید یا سوء هاضمه دارید ، از آسپرین و داروهای مورد استفاده در درمان آرتروز معروف به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید.

اگر به این داروها اعتماد کرده اید و همچنین مستعد سوء هاضمه یا زخم هستید با پزشک معالج خود صحبت کنید. پاراستامول یک جایگزین مفید است.

برخی از آرامبخش ها ، مسکن ها ، قرص های آهن و داروهای سرفه می توانند باعث یبوست شوند و برخی از افراد هنگام مصرف آنتی بیوتیک یا داروی فشار خون اسهال می شوند.

اگر داروهای تجویز شده شما باعث ناراحتی در معده شما می شوند ، همیشه به پزشک خود بگویید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
علائم هضم معمولاً بی ضرر است و اغلب به تنهایی برطرف می شود ، اما بعضی اوقات از بین نمی روند و می تواند نشانه بیماری جدی باشد.

دکتر امانوئل به افرادی که به مدت 2 هفته داروی داروسازی برای رفع مشکل گوارشی استفاده کرده اند ، بدون بهبود توصیه می کند تا پزشک معالج خود را ببینند.

وی همچنین 5 علائم را برجسته می کند ، به این معنی که باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشداری برای یک بیماری گوارشی جدی باشد: